A czy wiesz ,że ...
  Aktualności


Finisaż wystawy "Piękne i użyteczne"Finisaż wystawy "Piękne i użyteczne"


Wykorzystaj ostatni weekend wakacji!!!


2.09.2012 (niedziela) Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na finisaż wystawy "Piękne i użyteczne. Nakrycia stołowe epoki secesji i art deco". Na zakończenie proponujemy zwiedzanie wystawy z autorem (godz.11.00 i 13.30) oraz warsztaty z malowania ceramiki.


Uczestnicy warsztatów po krótkim wstępie nakreślającym specyfikę stylu secesji i art deco, będą mogli pod okiem profesjonalistów spróbować własnych sił malując elementy zastawy.


Warsztaty skierowane są do osób od 10 do 110 lat.


Termin: 2.09.2012 godzina 11.00 lub 13.30

Koszt warsztatów 8 zł (cena zawiera zwiedzanie wystawy oraz materiały)

Zapisy pod numerem tel. 012 289 16 27

Miejsce: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka - Zamek Żupny , ul. Zamkowa 8

Ilość miejsc ograniczona!Serdecznie zapraszamy!

"Piękne i użyteczne. Nakrycia stołowe epoki secesji i art déco"

Wystawa organizowana przez Muzeum Żup Krakowskich prezentuje cenne przykłady nakryć stołowych charakterystycznych dla secesji i art déco, dla których tło stanowią elementy wystroju wnętrz z przełomu XIX i XX w. oraz okresu międzywojennego.


Ekspozycja zawiera ok. 230 obiektów; celem wystawy jest przybliżenie narodzin nowoczesnego designu na przykładzie nakryć stołowych.


Wystawa prezentuje przedmioty sygnowane nazwiskami największych artystów pochodzących z polskich i zagranicznych ośrodków. Odwiedzający zobaczą grupę naczyń ze szkła iryzującego m.in. solniczkę (L.C. Tiffany), wazon oraz bombonierkę ze szkieł warstwowych z motywem gałązek kwitnącej wiśni (E. Gallé), wazon z kutego mosiądzu projektu współzałożyciela Warsztatów Wiedeńskich - Josefa Hoffmanna, serwis do kawy inspirowany formą ludowych naczyń podhalańskich, zaprojektowany przez Jana Szczepkowskiego, kierownika artystycznego znanego zakładu ceramicznego w podkrakowskich Dębnikach. Wreszcie kunsztownie wykonany w tej samej firmie (J. Niedźwiecki i Ska) wazon z motywem liści kasztanowca (proj. Karol Brudzewski).


Reprezentacyjna dla stylu secesji jest paterka, warszawskiej firmy Roman Plewkiewicz i Ska., dzięki zastosowaniu falistej, kapryśnej i dynamicznej linii, motywom kwiatowym oraz wizerunkom kobiet o długich włosach.


Zupełnie inną stylistykę, charakterystyczną dla epoki art déco, prezentują zgeometryzowane prace m.in. zestaw naczyń proj. Julii Keilowej. Jej przybornik do palenia ma doskonale wyważoną, harmonijną formę o kompozycji zbliżonej do rzeźb kubistycznych. Jeden z zestawów śniadaniowych, który można zobaczyć na wystawie, artystka zaprojektowała specjalnie dla transatlantyku M/S Piłsudski.


Wystawa prezentuje niezwykle dekoracyjne nakrycia stołowe, które dawniej świadczyły o bogactwie i statusie społecznym właścicieli, sprawiały, że każdy posiłek był prawdziwym wydarzeniem w niezwykłej oprawie. Zastawa składała się z zapomnianych już dziś m.in. koziołków do sztućców, bombonierek, naczyń do biszkoptów, kółek do serwetek. Oddziaływanie tych dwóch epok były tak silne, iż ukształtowało dzisiejsze myślenie o sztuce stołu. Przedmioty te nie przeminęły wraz ze swoją epoką ale stały się świadkami kunsztu, solidności i prestiżu autorów oraz ich użytkowników.
Wystawa odbywa się w

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Ul. Zamkowa 8, Wieliczka

W terminie: 22.06.2012- 2.09.2012

Źródło : Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Powrót


Copyright Strawberry Blur © 2012


2425 25